השינויים העיקריים בעולם קידום האתרים בשנת 2012

השינויים העיקריים בעולם קידום האתרים בשנת 2012

קידום אתרים בשנת 2012

שנת 2012 הביאה עימה מספר לא מבוטל של שינויים מרחיקי לכת בתחום קידום האתרים, אשר חלק גדול מהם התחילו עוד ב - 2011, אך את כל כובד משקלם הרגשנו רק השנה.

 

פנדה

פנדה הוצג אמנם כבר ב - 2011 ונועד להילחם בתוכן באיכות נמוכה ותוכן מועתק, אבל ב - 2012 נכנס להילוך גבוה יותר כאשר צורפו אליו גם אלגוריתמיים נוספים שנועדו לאתר בצורה מדויקת יותר תוכן חדש ורענן יותר. ההשפעה העיקרית של פנדה הורגשה בקרב אתרי המאמרים שספגו ירידה חדה בפופולאריות שלהם. מצד אחד, אותם אתרים הקשיחו מאוד את תנאי האישור של המאמרים ודרשו מהכותבים להקפיד על כתיבת מאמרים ארוכים יחסית וכאלו שלא חוזרים על דברים שהופיעו במאמרים קודמים. מצד שני, הכותבים עצמם החלו לחפש מקורות חדשים לפרסום מאמרים, וביניהם, עסקאות של "החלפת מאמרים" - במקום להחליף סתם עוד קישור עם אתר אחר, מחליפים מאמרים בתוכן נמצאים קישורים.


בארץ עדכון פנדה הורגש בצורה משמעותית פחות בשל המורכבות  היחסית של השפה העברית, אך מדיווחים בסצנה המקומית, במיוחד של בעלי אתרי "לווין" (אתרים קטנים באיכות טקסטים נמוכה מאוד), הסתבר שאתרים רבים ספגו בכל זאת ירידה בדירוגים. עם זאת, לעומת המצב בחו"ל, אתרי המאמרים  הישראלים ממשיכים לפרוח והשימוש בתוכנות לשכתוב טקסטים (ספינרים) רק הולך ונעשה פופולארי יותר.

 

פינגווין

פינגווין הוא עדכון נוסף של גוגל : אם פנדה טיפל בתכנים עצמם, אז פינגווין טיפל בשיטות ספאם מובהקות יותר ובעיקר בספאם שנעשה על ידי קישורים. בניגוד לפנדה שהיה עדכון פרוגרסיבי והגיע למדינות שונות בזמנים שונים, פינגווין הגיע לכל העולם בו זמנית וגרם לזעזוע עמוק בקהילת קידום האתרים הכלל עולמית. אתרים רבים שהיו מדורגים על מילות מפתח במשך שנים, מצאו את עצמם נדחפים אחורה , לעיתים לטובת אתרים ישנים יחסית שכנראה לא בוצעו עליהם שום פעולות קידום אקטיביות.

נכון לזמן כתיבת שורות אלו (סוף 2012), קשה להעריך האם עדכון פינגווין פשוט ביטל את ערכם של הקישורים ואיפס אותם, או גם העניש אותם בצורה אקטיבית ונתן לקישורים הללו ערך שלילי. בכל אופן, מכיוון שכל כך הרבה מקדמי אתרים שהחשיבו את עצמם כ - "מקדמים לבנים" נפגעו, גוגל מיהרה לפתוח טופס משוב למי שמרגיש שנפגע שלא בצדק, ולאחרונה אף השיקה כלי שמאפשר לבעלי אתרים להגיד לגוגל להתעלם לחלוטין מקישורים מסוימים ברשת.

נקודה מעניינת נוספת בהקשר של פינגווין היא שאין כמעט דיווחים על בעלי אתרים שהצליחו להשתקם מפינגווין בצורה מובהקת כמו בזמן שנפגעו ממנו. למעשה, 63% ממקדמי האתרים כלל לא בטוחים שניתן להשתקם מפינגווין! מרבית  המדריכים ברשת העוסקים באלגוריתם פינגווין, ממליצים לעבור לבניית קישורים "חכמה" אשר מסתמכת על פיתוי של  אתרים אחרים לקשר לאתרים שנפגעו, וזאת על ידי יצירת תכנים איכותיים. העניין הוא שבפועל קשה מאוד לעשות זאת בעידן בו מרבית האנשים משתפים תכנים דרך רשתות חברתיות ויצירת קישורים לאתרים אחרים אינה הדרך היחידה להפיץ תכנים.

 

שינויים נוספים

שינויים נוספים שחלו ב - 2012 וחשוב לשים לב אליהם :
 

גרף הידע של גוגל - גרף הידע של גוגל נועד להציג עובדות ולא רק אתרים. כרגע מדובר בשינוי שמשפיע בעיקר על אתר גוגל העולמי (גוגל.קום), אך כבר כיום מדאיג בעלי אתרים שנחשבו למקור מידע מהימן בתחומים מסוימים.

דומיינים מדויקים (EMD)  - דומיינים מדויקים הם דומיינים שכוללים את מילת המפתח המדויקת שבעל האתר רוצה לקדם, לדוגמה - "קידום-אתרים-בגוגל.קום". בעבר נשמעו טענות רבות שאתרים היושבים על דומיינים כאלו זוכים לדירוגים גבוהים בלי קשר לתוכן שלהם, ולכן השנה גוגל החליטה להילחם בתופעה זו והורידה את חשיבות מילות המפתח בשם הדומיין בצורה דרסטית. חשוב לדעת שלא רק דומיינים מדויקים נפגעו, אלא גם דומיינים שהכילו חלק ממילות המפתח.

פרסומות מעל לקיפול (Above the Fold) - מדובר בשינוי אלגוריתם נוסף שנועד להילחם באתרים אשר מציגים פרסומות מרובות ומקשים על הגולשים למצוא את התוכן האמיתי של העמוד, במיוחד אם הפרסומות נמצאות בחלק העליון של האתר אשר לא דורש גלילה על מנת לראות אותו. מכיוון שמרבית האתרים הללו נמצאים תחת שליטה של מנהלים אנונימיים, קשה להעריך עד כמה עדכון זה השפיע על הדירוגים ובעיקר על ההכנסות של אתרים אלו.

שינוי של מספר תוצאות החיפוש בעמוד - גוגל הודיעה כבר לפני כמה שנים שתתחיל לתת עדיפות לאתרי מותגים ואתרים רשמיים. השנה בוצע שינוי נוסף שגרם לחלק מעמודי התוצאות להחזיר 4 או 7 תוצאות בלבד, ולעמודים פנימיים יותר בחיפוש להחזיר 10 תוצאות מאותו האתר... גוגל אמנם דאגה לטפל בבעיה האחרונה, אך העדכון עדיין גרם לזעזוע לא קטן לאותם אתרים אשר היו מדורגים במקומות 6-10 בעמוד התוצאות הראשון, ובניהם אתרי "אפלייטיס" רבים שרכבו על הצלחה של מותגים ואתרים ידועים אשר היו ממוקמים במקום גבוה יותר בתוצאות.

 

לסיכום

לסיכום, וכפי שטענו בפתיחה, שנת 2012 הייתה אחת השנים היותר אינטנסיביות בעולם קידום האתרים, כאשר מקדמים רבים מרגישים כי גוגל "בגדה" בהם והורידה את הדירוגים של אתרים מסוימים שלא בצדק. לכן, מומלץ להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולהיעזר בכלים לקידום אתרים שיעזרו לכם לבחון את השינויים שקורים באתרים שלכם. בכל אופן, אין ספק שמי שירצה להמשיך ולקדם את האתר שלו בגוגל, ייאלץ לעבוד בצורה מתוחכמת יותר וממוכנת פחות אפשרי דרך דפי נחיתה, או להעביר חלק ממאמצי השיווק שלו לערוצים נוספים כגון קידום ממומן או קידום ברשתות חברתיות.

 
comments powered by Disqus
קורס קידום אתרים