לימוד קידום אתרים עצמאי - איך מתחילים

לימוד קידום אתרים עצמאי - איך מתחילים

איך ללמוד קידום אתרים לבד

למרות ההתלהבות שאופפת לעיתים את מקצוע קידום האתרים, מרבית האנשים לא מתעוררים יום אחד בבוקר ומחליטים שהם רוצים להיות מקדמי אתרים. למעשה, רובם מגיעים אל התחום דרך תחומים משלימים כגון שיווק ופרסום ברשת או בניית אתרים. יתר על כך, חלק גדול מהם מחליטים ללמוד באופן עצמאי במקום לשלם על קורס נוסף שאולי כולל ידע מסוים שכבר יש להם. (לדוגמה, רוב הקורסים לקידום אתרים מכילים כמות נכבדת של שיעורים על בניית אתרים בסיסית).

 

מאיפה רצוי ללמוד

ישנם מקורות רבים ברשת ללמוד מהם אודות קידום אתרים ולכל אחד מתאימה שיטה אחרת : חלק אוהבים לקרוא מדריכים ארוכים ומפורטים, חלק אוהבים להיעזר דווקא בשאלות ותשובות בפורומים, חלק לומדים תוך כדי תנועה ובניית אתר שהם מעוניינים לקדם וכך הלאה...

בכל מקרה, כדאי לבחור מקור אחד עיקרי ללמוד ממנו ולא להתפזר בין מספר מקורות , לפחות לא לפני שלומדים את הנושאים הבסיסים ויש אפשרות להסתכל על הדברים בעין בוחנת וביקורתית (ובנושא של קידום אתרים יש לכל נושא לפחות עשרים נקודות מבט שונות וסותרות).

 

ניסוי וטעייה

ברגע שצברתם מספיק ידע מוקדם, אין בררה, אלא לקפוץ למים ולנסות לקדם אתר שנמצא ברשותכם ועדיף אתר שבניתם בעצמכם וביצעתם לו אופטימיזציה מקדימה ברמת העמוד הבודד (On Page). בשלב זה אסור בשום פנים ואופן לנסות ולקדם אתר של חבר או חס וחלילה אתר של לקוח שגייסתם. סביר להניח שבחודשיים הראשונים תתקלו בלא מעט תופעות שלא תאהבו כמו למשל העלמות של אתר מתוצאות החיפוש (ארגז החול) או תזוזה חדה בדירוגים מדי מספר שעות (ריקוד גוגל). תופעות אלו מספיק מלחיצות גם מבלי שתסחבו על הגב שלכם אחריות כלפי אדם נוסף.
ככל שיעבור הזמן כך תגלו עוד ועוד נושאים שלא העמקתם בהם במהלך הלימוד הראשוני ותוכלו לחזור אליהם כאשר כבר צברתם ניסיון וביטחון. קידום אתרים הוא תחום שכל הזמן לומדים ומגלים בו דברים חדשים, לא רק בגלל שכל נושא חדש פותח צוהר לעשרות אספקטים נוספים, אלא גם בגלל שמנועי החיפוש עצמם מבצעים אינספור שינויים בדרך בה הם מדרגים אתרים מדי יום ביומו (גוגל בעצמם מצהירים על לא פחות מ - 3000 שינויים שחמש מאות מהם מיושמים בפועל).

 

קידום אתרים שחור וקיצורי דרך

אם בעבר קידום אתרים שחור ושיטות קידום אוטומטיות נגעו אך ורק למי שהיה מספיק ותיק ומנוסה על מנת לקחת עצמו סיכון וחווה על בשרו ענישה כזו או אחרת מצד גוגל, הרי שהעדכונים שגוגל ביצעו במנוע החיפוש שלהם ב - 2011 ו - 2012, הביאו לכך שכיום יותר ויותר קשה להפריד בין קידום אתרים שחור לקידום אתרים לבן. לא מעט מקדמי אתרים חשבו שהם פועלים בצורה לבנה לחלוטין ,עד שיום אחד גוגל הוכיח להם אחרת והעניש את האתר שלהם במפתיע.
מסיבה זו, לא מספיק ללמוד מאתרים עם הרצאות מסודרות, אלא יש להיכנס ולבחון גם את החדשות בתחום. לדוגמה, אם בעבר החלפת קישורים דרך החלק התחתון של הדף (קישורי פוטר) נחשבה לדרך קידום לבנה, אך מאז העדכונים האמורים, מדובר בדרך שכבר נוטה הרבה יותר לאזור השחור או לכל הפחות האפור של קידום אתרים וגוררת בחובה ענישה והורדה בדירוגים. מסיבה זו, מומלץ להסתמך על מקורות לימוד עדכניים ככל שניתן, לפחות מן השנה האחרונה.

 

לסיום

בכל דרך שבה תבחרו, היו מוכנים לקחת כמה נשימות עמוקות ולהתקדם בקצב איטי ומחושב. פרויקטים גדולים של קידום אתרים מרכזיים ברשת יכולים לקחת חודשיים ואף שנים ואין מה למהר. ככל שתבצעו פעולות איטיות ומדודות יותר במהלך הלימוד ואחריו, כך תהיו חשופים פחות לשינויים קיצונים והשפעות של עדכונים כלל עולמיים של מנועי החיפוש על האתרים שלכם.

 
comments powered by Disqus
קורס קידום אתרים